Jak vybírat obkladový kámen

Pokud se chystáte koupit obkladový kámen, může být náročné rozhodnout se, který typ kamene vybrat a jak jej umístit. Zde najdete několik doporučení, které vám pomohou se rozhodnout.

Přírodní versus umělý kámen

Obklady z přírodního kamene dodají vašemu domovu jedinečné kouzlo a harmonii přírody, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Přírodní kameny jsou velmi odolné proti oděru, horku, mrazu a dešti a mohou vydržet stovky let. Jejich nevýhodou je vyšší cena a hmotnost. Umělé kameny jsou často vyráběny z betonu nebo sádry a snaží se napodobit vzhled přírodních kamenů. Přestože jsou dražší, většina lidí volí přírodní kámen kvůli jeho jedinečnosti a odolnosti.

Žula, břidlice nebo křemenec?

Naše společnost nabízí tři nejčastěji používané kameny – břidlici, kvarcit a žulu. Všechny tři jsou odolné, esteticky pěkné a lze je použít jak na venkovní, tak vnitřní plochy.

 

Břidlice je velmi oblíbeným obkladovým kamenem díky svým barevným odstínům, vysoké štěpnosti, tvrdosti a odolnosti vůči poškrábání a teplotním extrémům. Používá se nejčastěji na fasády, stěny v interiéru, krby, sloupy a ploty.

 

Kvarcit vyniká svým zrnitým vzhledem v různých barevných odstínech, včetně zelené, žluté a nazlátlé barvy. Je vhodný především pro fasády domů a další venkovní plochy, ale může být také použit v interiéru na parapety, schodiště a další.

 

Žula (granit) je velmi tvrdý materiál s šedou barvou, který je odolný vůči mrazu, dešti a teplotním extrémům. Nejčastěji se používá na parapety, dlažby a schodiště a může být také použit na kuchyňské nebo pracovní desky.

 

Umístění obkladu: Jak správně vybrat a umístit kámen v interiéru i exteriéru

Obkladový kámen je skvělým materiálem pro vytvoření zajímavých a esteticky působivých povrchů v interiéru i exteriéru. Jeho použití není omezeno jen na zdobení stěn, ale může být využit i na sloupy, podezdívky, komíny a další architektonické prvky. V tomto článku se podíváme na to, jak správně vybrat obkladový kámen a jak ho umístit tak, aby vytvářel harmonický celek.

Výběr obkladového kamene

Při výběru obkladového kamene je důležité brát v potaz nejen jeho estetický vzhled, ale i jeho technické parametry. V exteriéru musí být kámen odolný vůči povětrnostním vlivům a mrazuvzdorný. V interiéru naopak musí být nejen esteticky působivý, ale i snadno údržbatelný a odolný vůči vlhkosti a teplotním výkyvům.

Nejčastěji používaným materiálem pro obkladové kamenné desky je břidlice. Tento kámen se vyznačuje svým přírodním vzhledem, odolností a snadnou údržbou. Kromě břidlice však existuje mnoho dalších druhů kamene, jako jsou pískovec, vápenec, žula či mramor. Každý kámen má své specifické vlastnosti a vhodnost pro určitý typ aplikace, proto je důležité zvolit ten správný.

Umístění obkladového kamene v interiéru

V interiéru se obkladový kámen nejčastěji používá na zdobení obývacích stěn, krbů, sloupů nebo podezdívek.

Výběr kamene závisí na celkovém stylu interiéru, materiálech a barvách, které jsou již použity. Pro rustikální interiéry jsou vhodné přírodní kamenné desky s hrubou povrchovou úpravou a s výraznou kresbou. V moderním interiéru zase mohou vyniknout hladké, jednobarevné kamenné desky.

Při umístění obkladového kamene na stěnu je třeba zajistit pevnou a rovnou podkladovou plochu.


Pro další informace nás prosím kontaktujte, aby vám mohli naši specialisté nabídnout nejlepší a nejvýhodnější řešení obkladového kamene pro realizaci ve vaší nemovitosti.